Super N46 – spróbuj już tej jesieni!

Najdłuższy korek drogowy na świecie

Gdyby zliczyć wszystkie straty gazowe azotu powstające przy stosowaniu nawozów azotowych w Polsce i załadować je na teoretyczne ciężarówki, utworzyłyby najdłuższy korek drogowy na świecie sięgający prawie 120 km. I to niezależnie od stosowanych nawozów. Straty powstają zawsze, czy stosujemy saletrę, roztwór saletrzano-mocznikowy, saletrzak czy w końcu mocznik, który pod względem strat ma najwięcej na sumieniu.

Uproszczone równanie chemiczne, które przedstawia powstawanie tych strat:Gazowe straty azotu mają jeszcze jedno ciemne oblicze – toksyczność samego amoniaku. Powstając z azotu stosowanego pogłównie, amoniak bywa toksyczny dla młodych, wschodzących roślin.

Wiosna to nie najlepszy czas dla azotu

Poza bezpośrednim wpływem na kieszeń gospodarstwa, straty azotu wpływają na same rośliny, które nie mają do dyspozycji takiej dawki, jaką przewidzieliśmy. Na przykład rzepak do początku kwitnienia pobiera aż 60 – 70% całego azotu, więc na początku maja to azot musi być do dyspozycji roślin, ona nie może na niego czekać.

Przypomnijmy sobie, jak często azot z powodu braku wystarczającej ilości opadów w marcu i kwietniu nawet się nie rozpuści, a co dopiero mówić o jego przemieszczeniu w głąb profilu glebowego. Jak zwykł mówić prof. Grzebisz, roślina nie ma zębów, nawozu nie ugryzie. Warunkiem nadrzędnym efektywnego pobierania składników pokarmowych, w tym azotu z gleby (roztworu glebowego) jest nie tylko jej odpowiednia wilgotność (gwarantuje rozpuszczenie nawozu) ale również ilość opadów, która wystąpi po przeprowadzonym nawożeniu. Stąd też deficyt opadów, który cyklicznie notuje się w ostatnich latach na znacznym obszarze Polski, skutkuje obniżeniem efektywności nawożenia. Wykorzystanie azotu z zastosowanych nawozów niekiedy spada znacznie poniżej 50%.

Dlaczego nie zastosować azotu w oziminach na jesień?

Dlaczego nie wykorzystać wody, jaką w nadmiarze mamy w okresie zimowym i zaraz po nim? Jakby to było, gdyby część dawki wiosennej azotu (40 – 80 kg N) zastosować na jesień? Oczywiście pojawią się zasadne pytania o:

  • Nadmierne pobudzenie roślin przed zimą
  • Straty gazowe azotu w postaci amoniaku
  • Straty w wyniku wymywania formy NO3

Te wszystkie zagrożenia mogą być wyeliminowane przy użyciu właściwego narzędzia, jakim jest Super N46. Poza jakością, jak duża, wyrównana granula (nie prill), która umożliwia równomierny wysiew do 32 m, nawóz ten posiada unikatową cechę – otoczkę w postaci inhibitora ureazy.

Inhibitor powstrzymuje działanie enzymu ureazy, który odpowiada za rozkład mocznika.

Zastosowanie inhibitora ureazy, czyli czasowe wstrzymanie hydrolizy, zapobiega stratom gazowym azotu, nawet gdy nawóz ten zastosujemy w niekorzystnych warunkach. Stąd też Super N46 można aplikować zarówno przed siewem, jak i pogłównie praktycznie w uprawie wszystkich roślin.

 

super n 46

SuperN46 jest Super.

Unikatową zaletą nawozu  Super N46 jest możliwość jego aplikacji w uprawie ozimin już w okresie jesiennym i to bez ryzyka jego strat, jak i nadmiernego pobudzenia roślin do wzrostu, co niekorzystnie mogłoby wpłynąć na ich przygotowanie do zimy. Decydując się na jesienną aplikację pewnej ilości azotu w bezpiecznym produkcie  Super N46, zwiększamy pulę tego składnika w strefie ukorzenienia się roślin. Zatem nawet w warunkach mniej korzystnej wiosny rośliny są zabezpieczone w łatwo dostępny składnik.

Zalety jesiennego stosowania  Super N46 są następujące:

  • Nawóz na czas zimy może być swobodnie rozpuszczony i przemieszczony w strefę korzeniową
  • To azot czeka na roślinę, a nie odwrotnie i może być wykorzystany w większym stopniu
  • Na obszarach szczególnie narażonych na wymywanie daje możliwość uniezależnienia się od późno stosowanego azotu na wiosnę
  • Pozwala na lepsze wykorzystanie stosunkowo niskich dopuszczalnych dawek azotu w programach rolno-środowiskowych
  • Ogranicza emisję amoniaku o 50 – 80% i straty w wyniku wymywania w porównaniu z nawozami bez zabezpieczenia

 

Teraz Twój ruch. Wypróbuj  Super N46 już tej jesieni.

 

Uprawa Termin aplikacji Całkowita dawka N kg/ha
Jesień wiosna
Rzepak ozimy do 31.10 startowa produkcyjna 200 kg/ha
Super N46 60 kg N/ha Super N46 80 kg N/ha azotan amonu 60 kg N/ha
Pszenica ozima do 31.10 startowa produkcyjna jakościowa 220 kg/ha
Super N46 60 kg N/ha Super N46 70 kg N/ha Super N46 60 kg N/ha azotan amonu 30 kg N/ha
Kukurydza przedsiewnie 4 – 6 liść 160 kg/ha
Super N46 100 kg N/ha Super N46 60 kg N/ha
Jęczmień jary przedsiewnie 60 – 100 kg/ha
Super N46 60 – 100 kg N/haa
Buraki cukrowe przedsiewnie 60 – 120 kg/ha
Super N46 60 – 120 kg N/haa

 

Poprzedni artykuł
Prosto z budowy: Inwestycja w Aleksandrowie cz. 10
route_baner
Następny artykuł
ABS Canola – system bezpieczeństwa w nawozach fosforowych