04.03.2019r

Spotkanie Agrii i Origin

W ubiegłym miesiącu, w naszym Zakładzie Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim, odbyło się spotkanie Agrii Polska i spółki dominującej Origin. Było ono podzielone na kilka etapów, a jednym z nich było zwiedzanie zakładu.

Po otrzymaniu kamizelek ostrzegawczych i kasków ochronnych, w pierwszej kolejności zaprezentowany został nowoczesny magazyn agrochemiczny z regałami wysokiego składowania, mogącymi pomieścić 1300 miejsc paletowych. Nasi goście docenili organizację i porządek panujący w magazynie oraz bardzo restrykcyjne podejście do przestrzegania przepisów BHP. Zainteresowanie wzbudzała przede wszystkim śluza umożliwiająca mechaniczną wymianę powietrza przed wejściem magazynierów do obiektu. Zwiedzający byli również ciekawi stacji ładowania akumulatorów do elektrycznych wózków widłowych wraz z systemem zabezpieczającym przed ulatnianiem się wodoru.

Następnie zaprezentowany został magazyn płaski z dokami załadunkowo – rozładunkowymi, a także aktualnie wdrażany nowoczesny system magazynowy WMS. Grupa zwróciła szczególną uwagę na opakowania kwalifikowanego materiału siewnego zbóż i kukurydzy z charakterystycznym logo „Nasiona Dalgety”. Po zwiedzaniu części magazynowej goście udali się do laboratorium nasiennego, którego specyfikę funkcjonowania opisała kierownik tego miejsca, Wiesława Rutkowska, dzieląca się z nami swoim doświadczeniem od ponad 20 lat! Duże zainteresowanie wzbudzała lupa cyfrowa umożliwiająca kilkudziesięciokrotne przybliżenie ocenianego materiału – obraz wyświetlany jest na dużym monitorze, co znacząco ułatwia przeprowadzanie analiz nasiennych oraz identyfikację trudnych do rozpoznawania chwastów.

Z laboratorium grupa udała się do zakładu nr 1, gdzie zaprezentowana została profesjonalna automatyczna linia ważąco – pakująca, dedykowana do produkcji materiału siewnego w opakowaniach papierowych. Kolejnym punktem wycieczki był zakład nasienny nr 2, którego zwiedzanie rozpoczęło się od kosza przyjęciowego, umożliwiającego rozładunek surowca. Zaprezentowana została także wysoka na ponad 20 metrów wieża (na której zainstalowano całą linię nasienną) oraz maszyna wstępnego czyszczenia Delta 145, główna maszyna czyszcząca Delta 108, tryjery i bateria 100 silosów, w których przechowywane są wyczyszczone nasiona, aż do momentu uzyskania świadectwa oceny laboratoryjnej. Dużą ciekawość wzbudzały przenośniki kołyskowe typu „Z”, umożliwiające niezwykle delikatny transport nasion.

Goście mieli okazję zobaczyć również zaprawiarkę porcjową Cimbria CC250 oraz system dozowania cieczy roboczej podczas zaprawiania nasion. Szczególne wrażenie zrobił system aspiracji linii nasiennej, usuwający pył podczas wszystkich etapów produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Po zwiedzaniu linii nasiennej, grupa udała się na oględziny linii do produkcji nawozów posypowych, w tym dobrze znanych na rynku produktów Super N oraz ABS Corn.

Podczas spotkania Agrii i Origin, nie mogło również zabraknąć części konferencyjnej! Ta rozpoczęła się od prezentacji, podczas których zostały przedstawione najbliższe plany, cele i dotychczasowe osiągnięcia, a także osoby odpowiedzialne za poszczególne działy. Spotkanie zwieńczyła dyskusja, podczas której jednym z najczęściej pojawiających się pytań, było to dotyczące wymiany wiedzy, informacji oraz doświadczeń pomiędzy pracownikami w różnych krajach. Podobne spotkania odbędą się również w firmach w Anglii, Rumunii i na Ukrainie.

Poprzedni artykuł
Nowy katalog zbóż jarych 2019!
route_baner
Następny artykuł
Pszenica ozima Moschus w grupie elitarnej chlebowej (E)!