Route Absolute – doceniany w szkółkarstwie

 

grunt route_innowacyjny_produkt_ogodniczy

Doceniany w szkółkarstwie

Route Absolute znajduje zastosowanie w nawożeniu roślin ozdobnych. Badania prowadzone były przez 3 lata pod nadzorem dr inż. Andrzeja Pacholczaka. Nie były one zlecane przez Agrii Polska Sp. z o.o., dlatego stanowią obiektywną ocenę tego preparatu i jego wpływu na rozwój systemu korzeniowego roślin. Badano skuteczność Route Absolute w odniesieniu do upraw ozdobnych, co stanowi potwierdzenie uniwersalności produktu.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionymi środkami wspomagającymi ukorzenianie są preparaty syntetyczne oparte o auksyny. W związku z rosnącymi wymaganiami w sferze ochrony środowiska naturalnego stawianymi przez Unię Europejską w Polsce zabrakło na rynku legalnych preparatów auksynowych koniecznych do produkcji wielu roślin ozdobnych, co mogłoby zagrozić upadkiem tej części ogrodnictwa. Z uwagi na to zagrożenie (nie tylko dla szkółkarstwa) prowadzone są sprawdzające przydatność biostymulatorów i nawozów jako „wspomagaczy” procesów ukorzeniania i wzrostu roślin.

Jedną z możliwości stymulacji ukorzeniania sadzonek jest użycie preparatu Route Absolute. Jest to opatentowana ciekła mieszanka nawozu mikroelementowego z dodatkiem azotu, stosowana jest w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy, siemienia lnianego, roślin strączkowych oraz traw. Poprawia ukorzenianie, wzmacnia stan upraw i zwiększa plony. Posiada w składzie cynk (75 g/l), azot amonowy (49 g/l) oraz środek zwilżający. Preparat ten przyswajalny jest za pośrednictwem liści i korzeni, można zatem opryskiwać nim rośliny w okresach ich intensywnego wzrostu. Ze względu na zawartość cynku, który może przyspieszać reakcje chemiczne w procesie ukorzeniania sadzonek roślin ozdobnych, Route Absolute jest dobrym materiałem do badań pod tym kątem w szkółkarstwie ozdobnym. Nawóz Route Absolute, podobnie jak auksyna, stymuluje intensywność fotosyntezy i sprawność aparatu fotosyntetycznego roślin.

 

 

Kolejne doświadczenia przeprowadzone w KRO SGGW miały na celu zbadanie wpływu roztworu wodnego preparatu Route Absolute (0,05 – 0,1%) na wzrost pędów i rozwój systemu korzeniowego w uprawie kontenerowej. Preparatem tym opryskiwano, podlewano lub moczono w nim system korzeniowy krzewów ozdobnych. Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że podlewanie roślin Route Absolute (0,05%) lub ich godzinne moczenie w roztworze preparatu miało pozytywny wpływ na tworzenie się bryły korzeniowej u świerka kłującego (Picea pungens) i derenia (Cornus amomum). W 5-cio stopniowej skali oceny rozwoju bryły korzeniowej, rośliny z wymienionych kombinacji posiadały najlepiej rozwinięty system korzeniowy. Preparat zastosowany w formie oprysku (0,1%) stymulował również bujniejszy przyrost pędów u derenia i świerka.

Wykres 2. Wpływ preparatu Route Absolute na rozwój bryły korzeniowej świerka Picea pungens w uprawie kontenerowej

 

 

Wykres 3. Wpływ preparatu Route Absolute na średni przyrost pędów świerka Picea pungens w uprawie kontenerowej

 

Porównanie wpływu Route i innych preparatów na ukorzenianie derenia białego

 

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy - sierpień
route_baner
Następny artykuł
Raport upraw – tydzień 12 (2018)