05.10.2016r

Raport upraw – tydzień 40

Polska północno-wschodnia (Warmia, Mazury, Podlasie)

Ostatni tydzień nie sprzyjał wegetacji roślin. Na przesuszenie gleby szczególnie wpłynęły:  brak opadów, słońce (bezchmurne niebo), wysokie, jak na wrzesień, temperatury oraz wiatr.

Mimo to na terenie Warmii odnotowaliśmy już temperatury poniżej 0°C oraz pierwsze objawy braku pobierania niektórych składników pokarmowych. Tegoroczny wrzesień pokazał, iż należy ostrożnie postępować ze stosowaniem „mocnych” fungicydów o właściwościach regulacyjnych.

Z uwagi na długotrwały brak opadów deszczu i niewyrównane wschody rzepaku dobrym
i bezpiecznym rozwiązaniem w tej sytuacji może być
Magnello 350 EC w dawce 0,8 l/ha

Obserwujemy pozytywny wpływ Route Extreme zastosowanego w dawce 0,8 – 1,0 l/ha. Atutem tego produktu jest formulacja, dzięki której jest szybko pobierany jednocześnie przez liście i system korzeniowy. Warto pamiętać, że chemiczna kompozycja Route Extreme odróżnia go od wielu produktów zawierających cynk. Dzięki jego zastosowaniu rzepak wytwarza dużą liczbę korzeni bocznych oraz włośników, pozwalając rozwijającej się roślinie na szybkie pobieranie składników pokarmowych oraz wody z głębszych warstw gleby.

Po lewej – rzepak po aplikacji Route Extreme w dawce 0,8 l/ha w fazie 2 liści właściwych.
po prawej – miejscowe pojawienie się szkodnika tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku

 

Po przelotnych opadach deszczu, które wystąpiły lokalnie 28.09.16, rolnicy będą podejmowali decyzje o odchwaszczaniu zbóż. Problem stanowi zróżnicowanie faz ich rozwoju. Często obserwuje się brak wschodu zbóż, podczas gdy na powierzchni gleby zaczynają się już pojawiać chwasty. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kompleksowy zabieg z zastosowaniem preparatu Legion w dawce 1 l/ha. Produkt ten może być zastosowany już od pierwszego liścia zbóż.

Pszenica ozima, powiat ostródzki siew wykonany  10.09.16.
Brak wyrównanych wschodów – część roślin w fazie szpilki oraz 3-4 liści

 

Na północnym wschodzie kraju trwają żniwa kukurydziane. Rolnicy oceniają plony jako zadowalające. Wilgotność ziarna jest na poziomie średnio 35%.

W tym roku niektórzy rolnicy z pow. kwidzyńskiego zdecydowali się na siew słonecznika, który aktualnie jest zbierany na nasiona. Średni plon wyniósł w granicach 3 t/ha, ale w wielu przypadkach obserwuje się porażenie uprawy zgnilizną twardzikową.

 

Żuławy

Ostatni tydzień przyniósł długo wyczekiwane opady deszczu. Rolnicy mimo przerwania prac polowych byli zadowoleni z przebiegu pogody. Plantacje rzepaku wciąż pozostają bardzo niewyrównane, a każdy wykonywany zabieg (szczególnie z regulatorami wzrostu) przysparza problemów z dostosowaniem dawek preparatów.

Pszenice ozime są na bieżąco siane, jednak szpilkowania możemy spodziewać się dopiero po opadach deszczu. Podczas czekania na wschody pszenic należy również pamiętać o obserwacji polowej w celu szybkiej diagnozy przyczyn braku wschodów, ponieważ mogą one leżeć zarówno po stronie suszy, jak i żerowania ślimaków.

 

Polska północno-zachodnia

Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo łagodny i ciepły, jednak dla rolników i ich ciężkiej pracy  to nie są dobre wiadomości. Praktycznie cały miesiąc minął bez deszczu. Na szczęście opady, które wystąpiły w ostatnich dniach sierpnia, przełożyły się na dość wyrównane wschody rzepaku. W zdecydowanej większości gospodarstw wykonano już zabiegi skracające rzepak i chroniące go przed suchą zgnilizną kapustnych.

W mijającym tygodniu rolnicy zaczęli dostrzegać problem z nadmiernym rozwojem rzepaku i wyrastaniem szyjki korzeniowej. Wynika to ze stosunkowo wysokich zasobów azotu mineralnego w glebie, które przyczyniły się do wyniesienia stożka wzrostu na nadmiernie wysoki poziom. Niższe plony zbóż niż w pozostałych latach nie były w stanie wykorzystać całej puli dostępnego azotu. Doskonale robi to w tym momencie rzepak. Jest wiele plantacji, które już dwukrotnie były skracane, a efekt tych zabiegów pozostaje nie do końca zadowalający.

 

Polska południowo-wschodnia

Miniony tydzień nie przyniósł większych zmian w rozwoju upraw. Przyczyniło się do tego głównie ochłodzenie. Lokalnie zaczął padać deszcz, a opady zapowiadane na najbliższe dni dadzą szanse wielu plantacjom zbóż, aby z fazy szpilki weszły w fazę 6 liści.

Rzepaki w większości przypadków były opryskane fungicydami z grupy regulatorów wzrostu. Rośliny są w fazie od 4 do 7-8 liści.

Zależnie od plantacji widoczne są objawy żerowania owadów. Dotychczas zaobserwowaliśmy pojawienie się mszycy i śmietki. Wciąż wielu plantatorów wykonuje zabiegi owadobójcze.

 

Rolnicy długo wyczekiwali na opady ze względu na niedobory wody. Zakończono siewy jęczmienia ozimego. Obecnie lokalnie trwają końcówki siewu pszenżyta oraz pszenic.

Ruszyły żniwa kukurydziane. Wilgotność ziarna zaczyna się już od 27% a plony są rewelacyjne i z odmian 220 FAO sięgają nawet 14 ton mokrego ziarna z hektara!

 

Polska południowo-zachodnia

W Polsce południowo zachodniej  lokalnie kończone są siewy jęczmienia ozimego oraz pszenżyta. Na później sianych plantacjach rzepaku oraz tam, gdzie przez długi czas brakowało opadów deszczu, aplikowany jest Route Extreme. Preparat stosuje się nie tylko ze względu na nieco opóźnione siewy rzepaku, ale przede wszystkim w ceku pobudzenia rozwoju systemu korzeniowego. Dzięki temu roślina będzie mogła wytworzyć odpowiednio duży system korzeniowy przed spoczynkiem zimowym, który pozwoli ją zaopatrzyć w odpowiednią ilość składników pokarmowych oraz umożliwi zwiększony dostęp do wody.

W niektórych sytuacjach stosowany jest Nutri-Phite PGA. Preparat to nie tylko szybko działający fosfonian, ale również pyroglutaminian, dzięki któremu roślina lepiej wykorzystuje azot.

Rzepaki znajdujące się w fazie 4-6 liści opryskano fungicydami z grupy regulatorów wzrostu, np. Magnello 350 SC w dawce 0,8 l/ha lub Helicur 250 EW.

Rozpoczęto zbiory kukurydzy. Odmiana Palazzo na glebach mozaikowatych osiągnęła wilgotność 26 – 27%.

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy - wrzesień
route_baner
Następny artykuł
Wyjechana Promocja Jesienna - zapraszamy!