Raport upraw – tydzień 19 (2017)

Długotrwałe chłody zakończyły się i pogoda znacząco się poprawiła. Odnotowaliśmy wzrost temperatury w ciągu dnia i w nocy. Jest ciepło i plantacje są dobrze nawodnione, ale należy pamiętać, że takie warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu rozwojowi chorób. Przede wszystkim spodziewamy się wysokiej presji septoriozy liści oraz DTR. Na plantacjach, gdzie nie wykonano jeszcze zabiegu, proponujemy rozwiązanie z użyciem Phoenix 500 SC zawierającym folpet z dodatkiem fungicydu np. z grupy karboksamidów, strobiluryn lub triazoli. Phoenix 500 SC jest bardzo skutecznym preparatem kontaktowym do zwalczania septoriozy paskowanej liści i dobrze sprawdza się w mieszaninach z innymi fungicydami, które rozszerzają paletę zwalczanych chorób.

 

Polska północno-zachodnia

Większość rzepaków znajduje się w pełni kwitnienia. Dobre warunki pogodowe sprzyjają wykonywaniu zabiegów przeciwko zgniliźnie twardzikowej. W bieżącym sezonie zanotowano wiele pęknięć łuszczyn stanowiących otwarte źródło infekcji dla chorób, dlatego szczególnie rekomendujemy stosowanie fungicydu zawierającego tiofanat metylu – Toben 500 SC. Obserwujemy także presję pryszczarka kapustnika, który potrafi spowodować bardzo duże straty w tej uprawie. Mucha składa do 100 jaj w jednej łuszczynie, dlatego do obecnie wykonywanych zabiegów fungicydowych dodawane są insektycydy przeciwko temu szkodnikowi. Następny zabieg planowany jest za 8 – 10 dni (w wielu sytuacjach ponownie z fungicydem).

 

Jest wiele plantacji pszenicy, w których dopiero teraz wykonano pierwsze w tym roku zabiegi. Pszenice zaczynają się regenerować po niekorzystnej pogodzie oraz przypaleniach. Warto już teraz pomyśleć o regulatorze wzrostu w postaci preparatu Proteg 250 SC (trineksapak etylu) w dawce 0,2 l/ha. Przy okazji zabiegu rekomendujemy dodatek preparatów o działaniu biostymulującym: FoliQ Ascovigor, zawierającego wysoką koncentrację alg morskich, w dawce 2 – 3 l/ha, FoliQ Aminovigor z zestawem aminokwasów roślinnych w dawce 2 – 3 l/ha lub mieszaninę tych dwóch wymienionych preparatów w dawkach po 1,5 l/ha.

 

Kończą się siewy kukurydzy. W burakach wykonuje się trzeci zabieg herbicydowy, a groch dostaje wąsy czepne. Na zdjęciu poniżej widoczne powolne wschody buraków.

 

Warmia i Mazury

Na Mazurach ostatni tydzień obfitował w niespodzianki. Temperatury w nocy sięgały do -6°C, a w ciągu dnia sięgały 5 – 8°C. Na północ od Olsztyna spadło około 10 cm śniegu.

Nie wszystkie rzepaki jeszcze kwitną. Mimo niskich temperatur pojawiły się duże ilości słodyszka w tej uprawie. Rolnicy przygotowują się do przeprowadzenia kolejnego zabiegu przeciwko zgniliźnie twardzikowej w rzepaku oraz przeciwko szkodnikom.

W zbożach widoczne jest duże porażenie mączniakiem i DTR. Opóźnione zabiegi na T1 ze względu na niesprzyjającą pogodę spowodowały znaczącą infekcję łamliwością podstawy źdźbła. Należy również spodziewać się pojawu skrzypionki i pryszczarka zbożowego, ponieważ już można zaobserwować larwy tego szkodnika.

 

Polska południowo-wschodnia

Brak opadów deszczu i ciepło sprawiły, że rolnicy masowo wykonują zabiegi polowe. Utrzymujące się  jeszcze w pierwszym tygodniu maja niesprzyjające warunki pogodowe w bardzo wielu przypadkach uniemożliwiły wykonanie zabiegów skracania zbóż w optymalnej fazie.

Mimo wysokiego nawożenia azotem liczne plantacje nie są dobrze wybarwione, co niewątpliwie jest przyczyną panujących chłodów przez długi okres czasu.

W zakresie porażenia chorobami, plantacje są jeszcze dość zdrowe (niechronione), jednak można zaobserwować w gęstych łanach występowanie mączniaka.

Żyta i jęczmiona ozime zaczynają się kłosić.

Rzepaki znajdują się w pełni kwitnienia i na części plantacji rośliny są porażone w dole łanu.

 

Żuławy

Po ostatnim zimnym, śnieżnym i deszczowym tygodniu pogoda znacznie się poprawiła. Aktualnie w pszenicy wykonywane są  zabiegi skracania  i ochrony fungicydowej. Pszenica ozima znajduje się już w fazie BBCH 32 – 33. Tegoroczne plantacje są przeważnie zagęszczone, co przekłada się na dużą presję chorób. Zabiegi herbicydowe wykonywane w niekorzystnych warunkach okazały się mało skuteczne i niezbędne będą poprawki.

Rzepak ozimy zaczyna kwitnąć. Miejscowo można zauważyć naloty chowacza i słodyszka.

 

Polska południowo-zachodnia

Nadeszła upragniona wiosenna pogoda bez opadów. W ciągu dnia temperatury wzrosły do 23°C, a w nocy do 8°C.

Pszenice znajdują się w fazie liścia podflagowego (część z nich porażona mączniakiem),  a jęczmień ozimy w fazie liścia flagowego. W powiecie świdnickim zaobserwowano naloty pryszczarka w pszenicy ozimej (próg szkodliwości to 1 – 2 larwy na źdźble).

Buraki znajdują się w fazie pierwszej pary liści właściwych. Kukurydza zaczęła wschodzić.

 

Rekomendacje Agrii

Uprawy jare wymagają aplikacji nawozów dolistnych.

W profesjonalnej uprawie buraka nie można pominąć boru, manganu i cynku. Proponujemy zatem zabieg preparatem Boronia Mo w dawce 1 – 3 l/ha lub FoliQ BorMnS w dawce 2 kg/ha. Rekmendujemy również Yeald Plus w dawce 1,8 l/ha. Specjalna formulacja tego nawozu silnie stymuluje rozwój systemu korzeniowego dzięki dominacji auksyn w roślinie. Ponadto wpływa on pozytywnie na plon i zawartość cukru.

Ziemniak wykazuje dość duże zapotrzebowanie na bor, który przeciwdziała tworzeniu małych
i popękanych bulw. Mangan stosowany jest natomiast profilaktycznie przeciwko parchowi zwykłemu i w stanowiskach o uregulowanym odczynie. Dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja FoliQ BorMnS w dawce 2 kg/ha. Dodatkowo zastosowanie preparatu o właściwościach biostymulacyjnych Yeald Plus w dawce 1,5 l/ha silnie pobudzi rozwój systemu korzeniowego. Jego aplikacja przyczynia się nie tylko do wzrostu poziomu plonowania, ale również poprawia strukturę plonu poprzez ograniczanie udziału w plonie tzw. frakcji śmieciowej i zwiększanie udziału bulw o najbardziej pożądanej wielkości. Można go stosować w mieszaninie z FoliQ BorMnS w fazie od 2 liści ziemniaka do początku zawiązywania bulw.

Do pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju kukurydzy należą: cynk, bor, mangan, fosfor, potas i magnez. Unikalna formulacja cynku w Route Absolute w formie amonowego acetatu silnie stymuluje rozwój systemu korzeniowego dzięki dominacji auksyn w roślinie. Efekt ten jest szczególnie widoczny w okresach niedoboru wody, bo kukurydza efektywnie radzi sobie z jej pobieraniem z głębszych warstw gleby. Zalecamy aplikację Route Absolute w dawce
1,2 l/ha w fazie 2 – 6 liści kukurydzy z dodatkiem FoliQ Mikromix w dawce 0,5 l/ha. Skład produktu idealnie koresponduje z wymaganiami pokarmowymi upraw intensywnych, stwarzając warunki do optymalnego wzrostu. Kolejną propozycją jest Nutri-Phite PGA, zawierający szybko działający fosfonian, który nie tylko łagodzi stres spowodowany niską temperaturą, ograniczającą pobieranie fosforu z gleby, ale jednocześnie mobilizuje w roślinie procesy obronne. Ponadto preparat ten zawiera pyroglutaminian odpowiadający m.in. za zwiększenie intensywności fotosyntezy i lepsze wykorzystanie azotanów przez roślinę. Mieszaninę Nutri-Phite PGA w dawce 1 l/ha wraz z FoliQ Mikromix w dawce 0,5 l/ha proponujemy aplikować w fazie 8 – 9 liści kukurydzy.

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym  użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy - połowa maja
route_baner
Następny artykuł
Prosto z budowy: Inwestycja w Aleksandrowie cz. 6