03.04.2018r

Raport sadowniczy – jagodowe – tydzień 13 (2018)

Raport upraw – jagodowe – tydzień 13 (2018)

Przedłużająca się zima powoli ustępuje, a wraz z wiosną rośliny rozpoczynają wegetację. W porównaniu z ubiegłymi sezonami mamy do czynienia z kilkunastodniowym opóźnieniem w rozwoju roślin. Możemy spodziewać się, że wraz z nadejściem cieplejszych dni rośliny będą starać się nadrobić stracony czas. Dla nas będzie to oznaczało konieczność wykonania zabiegów agrotechnicznych w krótszym czasie.

Fot. Przemrożone rośliny truskawki – w przypadku takich objawów rośliny są w stanie w pełni zregenerować się.

Niestety specyficzne warunki pogodowe – przedłużająca się i mokra jesień oraz późny atak zimy ze spadkami temperatury poniżej -20°C, w wielu rejonach w połączeniu braku okrywy śnieżnej – przyczyniły się do wielu uszkodzeń na plantacjach truskawek. Skala uszkodzeń zależy od wielu czynników, np. wieku plantacji, ogólnej kondycji roślin, odmiany, więc stan poszczególnych plantacji może i powinien być oceniany indywidualnie. Na szczęście brak jest sygnałów  o całkowitym zniszczeniu upraw. W większości przypadków występują uszkodzenia wiązek przewodzących w obrębie systemu korzeniowego oraz podstawy korony truskawek. Takie uszkodzenia osłabią wzrost roślin i mogą skutkować spadkiem plonu oraz jego jakości. Przemrożone rośliny są również częściej porażane przez choroby.

Mając to na uwadze, po ocenie stanu plantacji, należy podjąć działania redukujące negatywny wpływ uszkodzeń. Gdy tylko rośliny rozpoczną wzrost i widoczne będą pierwsze liście polecamy zastosowanie nawozów dolistnych o charakterze biostymulującym FoliQ Ascovigor 2  l/ha + FoliQ Aminovigor 2 l/ha. Dostarczą one niezbędnych substancji odżywczych, aminokwasów i hormonów roślinnych, których uszkodzone rośliny nie są w stanie same sobie zasymilować. W efekcie pobudzony zostanie proces regeneracji wzrost. Zabiegi te będą najbardziej efektywne, gdy temperatura w ciągu dnia wzrośnie do co najmniej do 8°C, a najlepiej przekroczy 10°C.

Fot. System korzeniowy z objawami nekroz. Będzie to skutkować całkowitym zamieraniem roślin
– głównie w przypadku plantacji założonych  jesienią, które słabo się ukorzeniły.

Najbliższe dni to ostatni moment na wykonanie cięcia krzewów. Zabieg ten, oprócz podstawowych celów agrotechnicznych, ma również znaczenie sanitarne, pozwala bowiem na usuniecie z  plantacji pędów porażonych przez szkodniki i choroby, a w konsekwencji ograniczyć presję agrofagów w nadchodzącym sezonie.

Fot. Prześwietlona i podwiązana plantacja malin, gotowa na rozpoczęcie pierwszych zabiegów

Obecnie należy również odsłonić truskawki, które były okryte agrowłókniną lub słomą w celu ochrony przed zimowymi mrozami. Zbyt długie utrzymywanie osłon może za mocno pobudzić rośliny. Pod agrowłókniną panuje również specyficzny mikroklimat (wyższa wilgotność oraz temperatura), który sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Zauważyć można również pierwsze wschody chwastów, które pod przykryciem będą się szybciej rozwijać.

 

Fot. Truskawki rozpoczęły już wzrost

W tej chwili jest też dobry moment na zastosowanie herbicydów doglebowych, można je obecnie już stosować pod warunkiem, że na polu nie zalega woda. Herbicydy doglebowe zwalczają chwasty jedno- i dwuliścienne w okresie ich kiełkowania i wschodów. Aby podnieść skuteczność oraz wydłużyć działanie herbicydów doglebowych należy do oprysku dodać adiuwant Drill w dawce 0,6 l/ha, którego zatrzymuje substancję aktywną w wierzchniej warstwie gleby  i ogranicza przenikanie herbicydu zbyt głęboko.

 

 

Poprzedni artykuł
Raport upraw – tydzień 12 (2018)
route_baner
Następny artykuł
Prosto z budowy: Inwestycja w Aleksandrowie cz. 11