Raport upraw – początek jesieni

Ponownie startujemy z raportami na temat sytuacji na polach. Odnoszą się one do stanu prac polowych z zasiewami rzepaku.

Przypominamy, że są one jedynie informacją poglądową, gdyż nie zawierają informacji
z każdego powiatu w Polsce.

Warmia i Mazury

Wciąż trwają siewy rzepaku. Duże ilości opadów deszczu sprawiły, że gleby są bardzo wilgotne, niedoprawione. Często rezygnowano z wapnowania pól oraz odchwaszczania glifosatem, a siew odbywał się w stanowiska zachwaszczone.

Siew rzepaku niejednokrotnie odbywał się z opóźnieniem o 10 – 15 dni. Rzepaki wysiane w początkowych terminach zostały odchwaszczone za pomocą herbicydów doglebowych, jednakże w bieżącym sezonie na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu w wielu gospodarstwach będą stosowane zabiegi powschodowe, aby nie hamować wschodów rzepaku w związku z opóźnionymi siewami. W takiej sytuacji rekomendujemy sięgnięcie po Butisan Duo 400 EC oraz Navigator 360 SL.

Jedna plantacja w powiecie ostródzkim ma fazę 3 – 4 liści. Została ona posiana po jęczmieniu ozimym, który w tym roku jako jedyny obronił się przed skutkami zimy.

Można już zaobserwować objawy porażenia mączniakiem na  liścieniach  rzepaku ozimego w tym regionie.

 

Żuławy

W tym roku na Żuławach siewy rzepaku opóźniły się o tydzień. Rolnicy z trudem prowadzili uprawy przedsiewne. W większości uprawa pod rzepak była orkowa. Jedynie bardzo duże gospodarstwa prowadziły uprawę bezpłużną. Siew rzepaku miał miejsce w glebę wilgotną.

Miejscowo pojawiły się problemy ze ślimakami. Rzepaki posiane jako pierwsze mają już liść właściwy. W zdecydowanej większości rzepak został odchwaszczany przedwschodowo. Na chwilę obecną rzepak zasiano na zdecydowanie mniejszym areale niż to miało miejsce w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Polska południowo-zachodnia

Siewy rzepaków rozpoczęły się ok. 15 sierpnia w rejonie Kotliny Kłodzkiej, a od 18 – 19 sierpnia na całym Dolnym Śląsku. Obecnie siewy są kończone.

Warunki wilgotnościowe są lepsze niż w zeszłym roku, dzięki czemu rzepak wschodzi po 4 – 6 dniach.

Rzepak siany w systemie bezorkowym znajduje się obecnie w fazie 3 – 4 liści właściwych. W uprawie orkowej znajduje się od fazy liścieni do 2 liści właściwych.

Zaczyna pojawiać się pchełka oraz śmietka.

 

Polska południowo-wschodnia

Siewy rzepaku zostały praktycznie zakończone, a rośliny szybko powschodziły. W zależności od głębokości siewu rośliny pojawiały się na powierzchni po 4 – 5 dniach.

Brakuje opadów deszczu, ale według prognoz można spodziewać się poprawy warunków pogodowych, co bez wątpienia ułatwi wzrost roślin. Nie odnotowuje się presji szkodników. Brak występowania ślimaków lub pchełek w dużym nasileniu. Aktualnie trwa monitoring śmietki.

Poprzedni artykuł
Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie
route_baner
Następny artykuł
PetroFoliQ - zakończenie promocji