Raport sadowniczy – rośliny jagodowe (przymrozki)

Mimo trwania kalendarzowej wiosny warunki pogodowe w ostatnich dniach nie sprzyjały wzrostowi roślin. Stresowe warunki spowodowane były niskimi temperaturami oraz przymrozkami, które ostatnio wystąpiły niemal w całym kraju.

Przymrozki

Największe uszkodzenia kwiatów przez przymrozki obserwuje się na czereśniach, natomiast uszkodzenia pozostałych upraw sadowniczych są zależne od stopnia zaawansowania rozwoju poszczególnych gatunków i odmian. W przypadku truskawek przymrozki spowodowały uszkodzenia liści a na plantacjach wczesnych odmian uprawianych w gruncie, pod przykryciem z agrowłókniny, kwiatów. Niestety obecne warunki pogodowe uniemożliwiają wykonanie zabiegów preparatami aktywującymi regenerację roślin.  Sprawdzonym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest aplikacja nawozów o działaniu biostymulującym: FoliQ Aminovigor w dawce 2 – 3 l/ha oraz FoliQ Ascovigor w dawce 2 – 3 l/ha. Optymalne warunki do pobierania takich preparatów tworzy temperatura powietrza 10°C.  Nawozy te można również stosować przed spodziewanymi przymrozkami, aby lepiej przygotować rośliny do niekorzystnych warunków, podobnie jak FoliQ Zn+ Cynkowo-Borowy w dawce 2 l/ha. Zadaniem tych mikroelementów jest wzmocnienie rośliny i zagęszczenie soku komórkowego.

Liście truskawek uszkodzone przez przymrozek

Chwasty

W najbliższych dniach należy dokonać oceny zachwaszczenia plantacji. Jeśli okaże się, że zabiegi herbicydami doglebowymi nie dały w pełni zadowalających efektów, warto rozważyć zastosowanie herbicydów dolistnych lub zwalczenie chwastów mechanicznie. Należy jednak pamiętać że mechaniczne zwalczenie chwastów przerwie działanie herbicydów doglebowych. Przed wykonywaniem zabiegów agrotechnicznych trzeba mieć na uwadze panujące obecnie niekorzystne warunki pogodowe, ponieważ preparaty zastosowane w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej temperaturze mogą być nieskuteczne, a nawet uszkodzenie roślin.

Objawy fitotoksyczności po zastosowaniu herbicydu

 

Szkodniki

Na plantacjach truskawek zaobserwowaliśmy się pojawienie Roztocza truskawkowca. Szkodnik ten ze względu na swoje małe rozmiary jest niemożliwy do zaobserwowania gołym okiem, jednak łatwo zauważyć objawy jego żerowania, czyli pofałdowane, zdeformowane liście. Optymalny moment na wykonanie zabiegów przeciwko temu szkodnikowi to okres przed kwitnieniem truskawek. Obecnie jedyną zarejestrowaną substancją w tym zakresie jest fenpiroksymat.  Bardzo  ważna jest technika opryskiwania i dobre pokrycie roślin cieczą roboczą. W celu podniesienia skuteczności akarycydu warto dodać adiuwant np. Designer (mieszanina silikonu i lateksu) w dawce 0,2 – 0,3 l/ha.

Objawy żerowania Roztocza truskawkowca

 

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym  użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Poprzedni artykuł
Raport upraw – tydzień 15 (2017)
route_baner
Następny artykuł
Route Absolute – ukorzenianie roślin kluczem do sukcesu