Raport Sadowniczy – początek kwietnia

Zamieszczona poniżej treść jest przeglądem sytuacji z wybranych sadów z Mazowsza.

Faza rozwoju
W okolicach Wielkanocy sadownicy stanęli przed wyzwaniem rozpoczęcia ochrony przeciwko parchowi jabłoni i parchowi gruszy. Pojawiły się bowiem pierwsze zielone części na pąkach jabłoni, a grusza jest nawet jeszcze bardziej zaawansowana w rozwoju.

Sytuacja różni się w poszczególnych sadach. Głównym determinantem jest odmiana – najbardziej zaawansowane stadium rozwojowe osiągnęły jabłonie Ligol i Idared. W owocnikach znajdują się już dojrzałe do wysiewu zarodniki parcha, więc przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w połączeniu z podatną, zieloną tkanką istnieje ryzyko wystąpienia infekcji.

W większości sadów jabłoniowych wykonano już pierwsze zabiegi preparatami miedziowymi. Do kolejnego zabiegu zapobiegawczego rekomenduje się również miedź.

 

Pąki na odmianie Ligol (po lewej) i Idared (po prawej) są najbardziej rozwinięte

Nawożenie dolistne
W początkowym okresie wegetacji drzewa korzystają przede wszystkim z zapasów składników zgromadzonych w organach (np. pędy, pąki). Niemniej jednak nawożenie dolistne wykonane już na początku wegetacji pozwala na regenerację ewentualnych uszkodzeń mrozowych, poprawę transportu wody i składników pokarmowych.

W pierwszej kolejności rekomendujemy użycie nawozu o wysokiej zawartości potasu. Niezbędny jest również azot, który drzewa zaczynają pobierać z gleby praktycznie dopiero na etapie kwitnienia. Obu tych składników w optymalnej dawce dostarczy nawóz dolistny FoliQ® Makro K.

Cynk jest kolejnym ważnym mikroelementem, który należy uwzględnić przy okazji zabiegów w najbliższym czasie. Wpływa on na procesy wzrostowe oraz zwiększa odporność roślin na stres związany z niską temperaturą. Wskazane jest opryskiwanie cynkiem na początku wegetacji (pękanie pąków, mysie ucho), ponieważ w późniejszych fazach wyższa dawka cynku może powodować uszkodzenia liści. Naszym wyborem do nawożenia cynkowego jest FoliQ® Zn Cynkowy.

W celu lepszej stymulacji rozwoju po zimie zarówno części nadziemnej drzew jak i korzeni, warto w fazie mysiego ucha wykonać zabieg regeneracyjny nawozem o szerokim składzie i wysokiej zawartości substancji o działaniu biostymulującym – FoliQ® Ascovigor.

Rekomendacje Agrii:

Faza rozwoju Produkt i dawka
Pękanie pąków FoliQ Makro K 5 l/ha
Mysie ucho FoliQ Makro K 3 – 5 l/ha + FoliQ Zn Cynkowy 1 – 2 l/ha
FoliQ Ascovigor 2 -3 l/ha

 

Mączniak jabłoni
W sadach należy zwrócić uwagę także na mączniaka prawdziwego. W tym roku zagrożenie chorobą jest bardzo wysokie. W przypadku mączniaka głównym czynnikiem wpływającym na stopień zagrożenia jest łagodna zima (taką mieliśmy kolejny raz z rzędu) oraz obecność odmian wrażliwych. Idared, Early Geneva czy Paulared są odmianami bardzo podatnymi, dlatego przede wszystkim na nich problem z ochroną w minionych sezonach był największy.

Porażone pędy należy wycinać. W fazie zielonego/różowego pąka, na odmianach wrażliwych oraz tam, gdzie w poprzednim sezonie występowały objawy mączniaka, rekomendujemy zabieg chemiczny przeciwko tej chorobie. Zabieg w tak wczesnej fazie pozwoli zatrzymać rozwój mączniaka i istotnie ograniczy problem w dalszej części sezonu.

 

 

Pęd jabłoni silnie porażony przez mączniaka (Podosphaera leucotricha)

Poprzedni artykuł
Pora na PAKI! Kwietniowe promocje w Programie Partnerskim Agrii
route_baner
Następny artykuł
Raport Agrii o stanie upraw – tydzień 13