Raport sadowniczy – początek czerwca

Parch jabłoni
Pula zarodników workowych grzyba Venturia Inaequalis w wielu lokalizacjach została praktycznie wyczerpana, więc można mówić o zakończeniu wysiewów powodujących infekcje pierwotne. W rejonach, gdzie w tym sezonie było wyjątkowo mało opadów, zostały jeszcze niewielkie ilości zarodników. Należy dokładnie zlustrować poszczególne kwatery jabłoni na obecność plam parcha jabłoni. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie od ilości objawów choroby uzależniona będzie dalsza ochrona.

Jeżeli plamy nie występują, należy dalej prowadzić ochronę zapobiegawczą, jednak już w większych odstępach czasowych. Ze względu na dużą wrażliwość młodych zawiązków do fazy orzecha włoskiego zaleca się wykonywać zabieg co około 7 dni. Polecamy kaptan (Kapelan 80 WG + Bufor X).

W sadach, gdzie występują nawet niewielkie objawy choroby, sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż obecne na liściach zarodniki będą prowadzić do infekcji wtórnych. W pierwszej kolejności należy je wyniszczyć. W tym celu zalecamy użycie sprawdzonej mieszaniny – Kicker 250 EC (difenokonazol) + Phos 60 EU, dwukrotnie w odstępach 5 – 7 dni. Dodatek preparatu Phos 60 EU jest tu niezmiernie istotny. Pozwoli ‘wypalić’ około 25 % więcej plam, ponadto zarodniki niewyniszczone będą w większości niezdolne do dalszego infekowania, co potwierdzają badania Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dalsza ochrona zapobiegawcza w sadach z objawami parcha musi być prowadzona intensywnie, aż do momentu osiągnięcia mniejszej podatności młodego zawiązku na zainfekowanie. Przyjmuje się, że od wspomnianej fazy wielkości orzecha włoskiego zawiązek jest bardziej odporny. W tym przypadku również zalecamy kaptan (Kapelan 80 WG + Bufor X).

 

IMG_0623

Wysokie temperatury sprzyjają różnicowaniu się zawiązków. Widoczne jest to szczególnie na odmianach przerzedzanych preparatami hormonalnymi

 

Szkodniki
Na pułapkach feromonowych odławiane są motyle owocówki jabłkóweczki oraz zwójki siatkóweczki. Zbliża się czas zabiegu chemicznego, który w zależności od maximum lotui lokalizacji należy wykonać w pierwszej dekadzie czerwca. W tym momencie dobrym rozwiązaniem będzie chlorantraniliprol (Coragen 200 SC).

W dalszym ciągu monitorujmy sady na obecność mszyc. W wielu sadach zagrożenie stwarza mszyca jabłoniowo-babkowa, trudniejsza do zwalczania niż mszyca jabłoniowa. Do zabiegu chemicznego koniecznie należy użyć większej ilości wody (750 l/ha) oraz najwyższej jakości kondycjoner wody zawierający silikon i lateks – Designer

W wielu sadach można zaobserwować obecność mszycy jabłoniowo – babkowej, a do pułapek feromonowych zwabione zostały już pierwsze motyle zwójki siatkóweczki. Należy monitorować sytuację, aby terminowo wykonać zabieg chemiczny.

 

Nawożenie dolistne
Od początku czerwca podczas nawożenia dolistnego należy zwrócić szczególną uwagę na potas, magnez oraz wapń. W wielu sadach liście są w słabej kondycji, a ciągłe niedobory wody powodują problemy z przyswajaniem wspomnianych makroelementów, tak istotnych podczas intensywnego wzrostu młodych zawiązków.

Wapń jest bardzo słabo mobilny w roztworze glebowym, jednak niezmiernie rzadko notowane są niedobory tego składnika w liściach. Owoce jednak, jako części roślin słabo transpirujące, są już o wiele gorzej zaopatrzone w ten istotny pierwiastek. Słabe zapylenie, którego efektem jest mniejsza ilość nasion w zawiązkach, pogłębia problem z zaopatrzeniem owoców przez wapń.

Większy problemy występuję na drzewach zbyt silnie rosnących czy przenawożonych potasem. Kluczowe jest w związku z tym regularne nawożenie pozakorzeniowe. W przypadku odmian podatnych na niedobory, przeznaczonych do długiego przechowywania, nie jest przesadą 8 – 10 zabiegów sprawdzonymi nawozami wapniowymi (Foliq Calmax, MobiCal, Foliq Amical).

Rekomendacje Agrii

Termin Produkt i dawka
Od początku czerwca co około 10 dni Foliq Amical 3 – 5 l/ha lub Foliq Calmax 3-5 l/ha lub MobiCal 4-6 l/ha
Intensywny wzrost zawiązków (I dekada czerwca) Foliq MagSK-op 3 – 5 kg/ha lub Foliq Mg Magnezowy 2 – 3 l/ha
Wzrost zawiązków (I – II dekada czerwca) Foliq Makro K 3 – 5 l/ha

 

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. 

Poprzedni artykuł
Rozbudowa zakładu w Aleksandrowie Kujawskim
route_baner
Następny artykuł
Raport Sadowniczy – połowa czerwca