Raport sadowniczy – majówka

Parch jabłoni

Opady deszczu, jakie występują w wielu rejonach kraju od wtorku/środy, spowodowały wysiewy zarodników Venturia Inaequalis, czyli sprawcy parcha jabłoni. Długotrwałe zwilżenie ułatwiało kiełkowanie zarodników na bardzo podatnej młodej tkance liści oraz pąkach kwiatowych. Modele symulacyjne rozwoju choroby w wielu miejscach naliczyły już średnią lub silną infekcję. To bez wątpienia pierwsze w tym sezonie poważne zagrożenie tą najpowszechniejszą chorobą grzybową. W sadach niedostatecznie chronionych poskutkuje ono obecnością plam parcha, które będziemy można zaobserwować za około kilkanaście dni (w zależności od średnich dobowych temperatur).

 

Bez tytułu

źródło: Instytut Praktycznego Sadownictwa

 

W wielu rejonach mamy do czynienia ze średnią i silną infekcją (czerwona linia), która podczas zwilżenia liści cały czas nabiera rozpędu (dane z dn. 28.04, godz. 11:00). Warto śledzić modele symulacyjne dla swojej lokalizacji.

Najskuteczniejszą ochroną przeciw parchowi jabłoni jest zabezpieczenie drzew substancją kontaktową (kaptan, ditianon) na krótko przed spodziewanym deszczem. Jednak przy silnych infekcjach nawet dobrze zabezpieczone sady mogą być niedostatecznie chronione z uwagi na potężną pulę zarodników workowych. Problem może stanowić nawet już 5% zarodników, które ‘przecisną’ się przez barierę ochronną! Po silnych infekcjach (zazwyczaj występują 1 – 3 razy w sezonie) zalecamy zatem wykonać zabieg interwencyjny, nawet pomimo wcześniejszego, dobrego zabezpieczenia substancją kontaktową.

 

Presja ze strony grzyba V. inaequalis Liczba zarodników workowych wysiewanych wiosną podczas silnych infekcji Efektywność stosowanych środków ochrony roślin Liczba zarodników niezniszczonych w czasie wykonanego zabiegu, stanowiąca potencjalne zagrożenie dla jabłoni
Niska 60 szt./m2, 600 tys. szt./ha 95% 3 szt./m2, 30 tys. szt./ha
Średnia 600 szt./m2, 6 mln szt./ha 95% 3 szt./m2, 30 tys. szt./ha
Wysoka 6000 szt./m2, 60 mln szt./ha 95% 3 szt./m2, 30 tys. szt./ha

Przy najsilniejszych infekcjach parcha jabłoni, nawet 5% niezwalczonych zarodników może stanowić zagrożenie dla sadu, stąd w takich przypadkach poleca się korektę interwencyjną (Peter van Arkel, 2009)

 

Spośród substancji interwencyjnych wyróżnia się difenokonazol, zarówno pod względem skuteczności, jak i długości działania poinfekcyjnego (Kicker 250 EC, Score 250 EC). Należy pamiętać, że są to preparaty z grupy triazoli (=IBE) i do osiągnięcia ich pełnej skuteczności, wymagane są temperatury >12°C podczas zabiegu oraz około 3 godziny po nim. Warto śledzić pogodę, ponieważ prawdopodobnie w weekend możliwe będą warunki do zastosowania tego preparatu. W przypadku niższych temperatur rekomendujemy pirimetanil (Faban 500 SC, Mythos 300 SC).

Skuteczność ochrony zapobiegawczej podnosi również dodatek preparatu Phos 60 EU do środków kontaktowych i interwencyjnych. Podczas wysiewów pierwotnych Phos 60 EU dołączamy do preparatów kontaktowych w dawce 1,5 l/ha co około 10 dni. Według wieloletnich badań IO, dodatek tego produktu w trudnych sezonach może podnieść skuteczność standardowej ochrony nawet o 30%.

 

Poprawa zawiązania owoców

W związku z niskimi temperaturami wegetacja nie rozwija się tak szybko, jak można by się spodziewać, jednak na Mazowszu rozpoczynają kwitnienie grusze, rozwijają się również pierwsze kwiaty jabłoni, m. in. Idared i  Ligol. Po poprawie pogody intensywność rozwoju przyspieszy.

Na większości odmian jabłoni mamy do czynienia z fazą różowego pąka. Rozwijają się pierwsze kwiaty odmian wcześnie rozpoczynających kwitnienie

 

Nadal obserwujemy słabą jakość liści. Kwitnienie jest energochłonnym procesem dla drzew, dlatego warto wykonać nawożenie dolistne, bazując na nawozach zawierajacych azot i magnez (FoliQ MagN-us 3 l/ha) oraz na związkach stymulujących (FoliQ Aminovigor 2,5 – 3 l/ha, FoliQ Ascovigor 2,5 – 3 l/ha). W fazie różowego pąka zaleca się dostarczyć dolistnie również bor, który jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu kwitnienia i zawiązania owoców. FoliQ Ascovigor poza wyciagiem z alg Ascophyllum nodosum zawiera w swoim składzie dodatkowo prawie 4% boru, co stanowi pełną dawkę tego mikroelementu.

Agrii rekomenduje zastosowanie programu poprawiącego zawiązanie oraz jakość owoców. Wykonanie 3 zabiegów według proponowanego przez nas schematu pozwala na:

  • poprawę jakości fotosyntetycznej liści
  • napędzenie podziałów komórkowych w pąkach i młodych zawiazkach
  • optymalne dostarczenie boru oraz innych mikroelementów
  • regenerację po okresie chłodów i przymrozków

 

Zastosowanie FoliQ Aminovigor i FoliQ Ascovigor w tak wczesnym stadium bezpośrednio wpływa na zawiązanie i docelowy rozmiar owoców. Program polecany jest dla upraw wszystkich drzew ziarnkowych oraz pestkowych. Rekomendujemy go szczególnie w sadach, które częściowo ucierpiały wskutek przymrozków, gdyż w takim wypadku warto zadbać
o potencjalnie słabsze kwiaty z pąków lateralnych.

 

Rekomendacje Agrii

Faza rozwoju Produkt oraz dawka na hektar
Różowy pąk/początek kwitnienia FoliQ Ascovigor 2,5 – 3 l + FoliQ Aminovigor 2,5 – 3 l
Pełnia kwitnienia FoliQ Ascovigor 2,5 – 3 l + FoliQ Aminovigor 2,5 – 3 l
Opadanie płatków/Początkowy wzrost zawiązków FoliQ Ascovigor 2,5 – 3 l + FoliQ Aminovigor 2,5 – 3 l

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym  użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Poprzedni artykuł
Raport upraw - tydzień 16 (2017)
route_baner
Następny artykuł
Prosto z budowy: inwestycja w Aleksandrowie cz. 5