Raport sadowniczy – koniec maja

Choroby grzybowe

Parch jabłoni

Liczba zarodników workowych grzyba Venturia Inaequalis powodującego parcha jabłoni jest bliska wyczerpania. Podczas najbliższych opadów będą wysiewać się ostatnie z nich. Nadal prowadzimy ochronę zapobiegawczą preparatami kontaktowymi aplikowanymi przed deszczem, bazując np. na kaptanie (Kapelan 80 WG, Captan 80 WG). Bez problemu znajdujemy objawy parcha na liściach czy szypułkach zawiązków w sadach, które nie były w pełni zabezpieczone podczas minionych, silnych infekcji z kwietnia i początku maja. Należy zlustrować sad na obecność plam i w razie konieczności wykonać 2 zabiegi wyniszczające z użyciem difenokonazolu (Kicker 250 EC, Score 250 EC) + Phos 60 EU. Dodatek preparatu Phos 60 EU podnosi skuteczność zabiegów wyniszczania zarodników konidialnych nawet o 25%.

 

Mączniak jabłoni

Tak jak informowaliśmy wcześniej, w obecny sezon weszliśmy z mocną presją mączniaka jabłoni. Obecnie występujące wysokie temperatury oraz brak opadów sprzyjają rozwojowi tej choroby, która – w przeciwieństwie do innych chorób grzybowych – nie potrzebuje zwilżenia jako czynnika inicjującego infekowanie. W sadach z wysoką presją choroby obserwujemy znaczne porażenie młodych przyrostów, szczególnie na odmianie ‘Idared’, ‘Paulared’, ‘Early Geneva’ czy grupa ‘Jonagolda’. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy wyciąć porażone pędy,  a następnie wykonać zabieg chemiczny. Zabieg chemiczny bez usuwania pędów w większości wypadków nie będzie w pełni skuteczny. Spośród substancji aktywnych dostępnych na rynku skutecznością wyróżnia się cyflufenamid (Kendo 50 EW). Do zwalczania mączniaka możemy też użyć preparatów z grupy strobiluryn, np. trifloksystrobina (Zato 50 WG), IBE (Topas 100 EC) czy IBE + SDHI (Luna Experience 400 SC). W dalszej części sezonu do ochrony zapobiegawczej przeciwko mączniakowi ponownie włączymy siarkę (Siarkol 800 SC).

 

Szkodniki

Do pułapek feromonowcyh odławiają się pierwsze motyle owocówki jabłkóweczki. Jest jeszcze zbyt wcześnie na zabieg, nie jest to maksimum lotu, lecz należy śledzić poziom zagrożenia dla własnych lokalizacji. Przydatne do obserwacji są także modele RIM.

 

Poprawa pogody przyspieszyła również rozwój mszyc. Obserwujemy wysoką presję zarówno mszycy jabłoniowej, jak również trudniejszej do zwalczenia mszycy jabłoniowo-babkowej. Bardzo istotne dla dalszej ochrony są pierwsze zabiegi stosowane po kwitnieniu, gdyż w późniejszym czasie będzie niezmiernie trudno dotrzeć do zwiniętych liści, nawet najlepszym insektycydem.

Należy również zlustrować sad na obecność przędziorka chmielowca i owocowca. W przypadku przekroczenia progu szkodliwości, który w tym momencie wynosi 3 formy ruchome na liść, należy wykonać zabieg chemiczny, np. preparatem Pyranica 20 WP. Do zabiegów przeciwko przędziorkom, jak również mszycom, należy dołączyć dobry adiuwant silikonowo – lateksowy Designer.

 

Nawożenie dolistne

Początkowy wzrost zawiązków to czas na kolejny zabieg przyspieszający podziały komórkowe oraz ograniczający nadmierne opadanie zawiązków. Polecamy bazujący na wyciągu z alg Ascophyllum nodosum FoliQ Ascovigor oraz FoliQ Aminovigor, w którego skład wchodzą aminokwasy roślinne i mikroelementy.

Dla zintensyfikowania rozwoju młodych zawiązków oraz usprawnienia gospodarki wodnej roślin kluczowe jest również zaopatrzenie drzew w potas (FoliQ Makro PK 3 – 5 l/ha). Po kwitnieniu przystępujemy także do nawożenia pozakorzeniowego młodych zawiązków wapniem w celu ograniczenia wystąpienia chorób fizjologicznych. Zalecamy nawóz FoliQ Calmax (3 – 5 l/ha) czy MobiCal (1 – 1,5 l/ha), który można łączyć z większością fungicydów stosowanych w tym okresie.

***
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy – rośliny jagodowe - kwitnienie
route_baner
Następny artykuł
Potrójnie się opłaca!