Raport sadowniczy- koniec kwitnienia

Choroby grzybowe i bakteryjne w sadach
W fazie przekwitania są już czereśnie, grusze oraz śliwy. Wiśnia odmiany ‘Łutówka’ również kończy ten proces. W przypadku jabłoni na Mazowszu można zaobserwować jeszcze rozwinięte kwiaty na późno kwitnących odmianach, takich jak ‘Gloster’.

Pod koniec kwitnienia wzrasta zagrożenie chorobami bakteryjnymi czy grzybowymi. Opadające płatki kwiatowe stwarzają wolną przestrzeń dla patogenów chorobotwórczych.
W przypadku wiśni czy śliwy zabiegi chemiczne przeciwko brunatnej zgniliźnie (potocznie nazywanej moniliozą) wykonane zostały w pełni kwitnienia oraz w trakcie opadania płatków kwiatowych. Najczęściej wybierano produkty z grupy triazoli: tebukonazol oraz difenokonazol (Kicker 250 EC).

W uprawie jabłoni, poza parchem, zagrożenie w tym czasie stanowi m.in. szara pleśń (Botrytis cinerea). Ta często występująca choroba przechowalnicza ma swój początek właśnie w trakcie kwitnienia i opadania płatków kwiatowych. Prawidłowa i terminowa ochrona w tym okresie pozwoli wyeliminować objawy w dalszej części sezonu oraz podczas okresu przechowywania. W przypadku odmian o tzw. otwartym kielichu, jak Gloster czy Red Delicious, zagrożeniem w omawianej fazie jest również pleśnienie gniazda nasiennego, stąd konieczne jest dobre zabezpieczenie chemiczne. Polecane są preparaty oparte na tiuramie, z grupy triazoli, anilinopirymidyn oraz SDHI. Zaleca się połączyć zabieg fungicydu z preparatem Phos 60 EU, który podnosi skuteczność ochrony o dodatkowe kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent.

W przypadku gruszy największym zagrożeniem są z kolei choroby bakteryjne: zaraza ogniowa (Erwinia amylovora) oraz rak bakteryjny (Pseudomonas syringae). W programie ochrony trudno znaleźć w pełni skuteczne i bezpieczne rozwiązanie chemiczne. Sprawdzają się w tym przypadku regularne zabiegi preparatem Phos 60 EU. Poprzez podniesienie odporności rośliny, zagrożenie jest wyraźnie zredukowane.

W zależności od rejonu pozostało jeszcze około 5 – 10% zarodników parcha jabłoni gotowych do wysiania. W sadach niedostatecznie chronionych można już zaobserwować pierwsze objawy choroby na najstarszych liściach. Konieczna jest dalsza ochrona zapobiegawcza. Zalecamy kaptan (Kapelan 80 WG + Bufor X).

W sadach jabłoniowych można już dostrzec pierwsze objawy parcha jabłoni z infekcji z ostatnich dni kwietnia (fot. z dnia 15.05.2016)

Szkodniki
Zaleca się przeprowadzić dokładną lustrację na obecność szkodników. W sadach gruszowych standardowo największym zagrożeniem jest miodówka gruszowa. W jabłoni należy zwrócić uwagę na obecność mszyc. Najczęściej spotyka się mszycę jabłoniową, można też dostrzec trudniejszą do zwalczania mszycę jabłoniowo-babkową. W razie przekroczenia progu zagrożenia należy wykonać zabieg np. preparatem z grupy neonikotynoidów/chloronikotynyli (Actara 25 WG, Apacz 50 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP).

Wzrasta zagrożenie ze strony mszyc, należy wykonać lustrację pod kątem tych szkodników. Na zdjęciu mszyca jabłoniowa (fot. z dnia 15.05.2016)

Nawożenie dolistne
Opadanie płatków kwiatowych jest odpowiednim momentem na pierwszy zabieg wapniem (Foliq Amical). Wapń dostarczony w tym momencie pozwoli na dobre zaopatrzenie młodych zawiązków. Zabieg ten zaleca się połączyć z Foliq Bor zawierającym 150 g/l boru w postaci boroetanoloaminy. Gatunki sadownicze w trakcie kwitnienia oraz bezpośrednio po zakończeniu mają wzmożone zapotrzebowanie na mikroelementy, z których najistotniejszy jest właśnie bor. Odpowiednie zaopatrzenie ograniczy ordzawienia oraz przedwczesne osypywanie się zawiązków.

W kolejnym zabiegu w trakcie wzrostu zawiązków należy wybrać Foliq Ascovigor oraz Foliq Aminovigor. Zabieg pozwoli na wytworzenie większej ilości komórek w młodym owocu, co bezpośrednio wpływa na jego docelową wielkość podczas zbioru, a także wzmocni roślinę na stres związany np. z niedoborem wody.

Bezpośrednio po kwitnieniu należy również zadbać o dostępność fosforu i potasu. Zabiegi dolistne wpłyną pozytywnie na wzrost zawiązków i prawidłową transpirację.

Rekomendacje Agrii

Faza rozwoju Produkt i dawka
Opadanie płatków kwiatowych Foliq Bor 1,5 l/ha + Foliq Amical 1 l/ha
Wzrost zawiązków (II dekada maja) Foliq Ascovigor 2 – 3 l/ha + Foliq Aminovigor 2 – 3 l/ha
Wzrost zawiązków (III dekada maja) Foliq Makro PK 3 – 5 l/ha + Foliq Mikromix 0,5 + 1 l/ha l/ha

 

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. 

Poprzedni artykuł
Raport upraw - tydzień XVII
route_baner
Następny artykuł
Raport upraw - tydzień XIX