27.06.2017r

Raport sadowniczy – koniec czerwca

Choroby grzybowe

Parch jabłoni

Zakończył się okres infekcji pierwotnych spowodowanych przez grzyba Venturia Inaequalis, sprawcę parcha jabłoni. W sadach, w których nie obserwujemy objawów choroby na liściach ani zawiązkach, można już poluzować ochronę zapobiegawczą, wykonując zabiegi zapobiegawcze w odstępach co ok. 14 dni. W przypadku bezdeszczowej pogody przerwa pomiędzy zabiegami może wynosić nawet 21 dni. Sytuacja ta nie dotyczy sadów z widocznymi plamami na liściach czy zawiązkach. W takiej sytuacji przerwa musi być krótsza, gdyż znacznie wzrasta ryzyko infekcji wtórnych. Do zabiegów wykorzystujemy podstawowe fungicydy kontaktowe (kaptan – Kapelan 80 WG, Captan 80 WG, mankozeb – Dithane NeoTec 75 WG, Indofil 80 WP).

 

Szkodniki

Owocówka jabłkóweczka

Zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce w większości sadów wykonano na początku czerwca (zgodnie z monitoringiem). W tym okresie miał miejsce również lot samców zwójki siatkóweczki, więc wykonane zabiegi zwalczyły również tego szkodnika. W ostatnich dniach na pułapkach feromonowych odławia się ponownie duża liczba motyli owocówki jabłkóweczki. W niektórych lokalizacjach liczba odłowionych szkodników jest wyższa niż na początku czerwca. Wciąż jest to pierwsze pokolenie szkodnika. W sadach, gdzie ostatni zabieg przeciwko owocówce/zwójkówkom wykonano na początku czerwca, należy wykonać kolejny oprysk (Coragen 200 SC, Steward 30 WG , Afirm 095 SG , Runner 240 SC ).

Lot owocówki jabłkóweczki w tym sezonie jest dość nieregularny. Po odłowach w pierwszej dekadzie czerwca mieliśmy przerwę, jednak w ostatnich dniach obserwujemy ponownie wysokie zagrożenie.

wykres

 

Mszyce

W większości sadów to właśnie mszyce (m. jabłoniowa, m. jabłoniowo-babkowa) są największą zmorą w ochronie. Na świeżych przyrostach cały czas obserwujemy szkodnika, który w krótkim czasie prowadzi do zwinięcia liści. Należy stosować górną dawkę aficydów. Niezmiernie istotna jest również technika wykonanego zabiegu, czyli użycie podwyższonej ilości wody + dobrego adiuwanta silikonowo-lateksowego (Designer).

 

Przędziorki, pordzewiacz jabłoniowy

Podczas obserwacji materiału roślinnego pod mikroskopem obserwujemy już przędziorka chmielowca. Ten gatunek przędziorków zdecydowanie dominuje, podobnie zresztą jak w ubiegłym sezonie. Populacja w wielu przypadkach nie jest jeszcze liczna, lecz pogoda z wysokimi temperaturami znacznie przyspieszy rozwój tego szkodnika. Zalecamy wykonać szczegółową lustrację we własnych sadach, gdyż zagrożenie jest zróżnicowane. Pod większym powiększeniem (przynajmniej 30x) zauważyliśmy również szkodliwego szpeciela – pordzewiacza jabłoniowego. Z naszych obserwacji wynika, że w tym momencie zagrożenie ze strony tego szkodnika jest wyższe aniżeli ze strony przędziorków, szczególnie na młodych nasadzeniach oraz na odmianach z grupy Jonagolda. Do zabiegów przeciwko przędziorkom, ze względu na obecność zarówno jaj oraz form dorosłych, wybieramy akarycyd zwalczający wszystkie stadia rozwojowe. Wyróżniającym się preparatem z tej grupy jest Pyranica 20 WP. Do zabiegu wykorzystujemy wysoką ilość wody (najlepiej 1 000 l/ha) oraz dobry adiuwant silikonowo-lateksowy (Designer). Pyranica 20 WP istotnie ogranicza populację pordzewiacza.

 

Nawożenie dolistne

Bezdyskusyjnie najważniejszym makroelementem wymaganym w tym momencie jest wapń. W związku z nieoptymalnymi plonami, które zapowiadają się w wielu sadach, mamy do czynienia z silnym wzrostem wegetatywnym, co z kolei jest istotnym ogranicznikiem dla owoców w naturalnym pobieraniu wapnia. W takim przypadku konieczne jest intensywnie nawożenie dolistne (czy precyzyjnie ‘doowocowe’) tym składnikiem. Odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń to znaczące ograniczenie chorób fizjologicznych, jak również wyższa jędrność owoców i zdolność przechowalnicza. Szczególnie w okresie lata wybieramy bezpieczne produkty zawierające wapń skompleksowany aminokwasami roślinnymi czy bezchlorkowe (FoliQ Amical 4 l/ha, MobiCal 1 l/ha).

 

***
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy – rośliny jagodowe - czerwiec
route_baner
Następny artykuł
www.panama.agrii.pl - zobacz nową stronę!