Raport Agrii o stanie upraw – tydzień 12 / 2016

Prezentujemy trzeci z kolei raport o stanie upraw polowych rzepaków oraz zbóż w Polsce. Tradycyjnie Wielki Tydzień to okres wzmożonych prac polowych. Pogoda w większości rejonów dopisała, a na polach dużo się działo.

Zamieszczona poniżej treść jest jedynie przeglądem sytuacji z wielu regionów kraju i nie należy jej traktować jako kompleksowej informacji z każdej gminy i/lub gospodarstwa.

Ogólna sytuacja pogodowa
Mijający tydzień przyniósł zdecydowany wzrost temperatur i ich amplitudy. W nocy mieliśmy dość znaczne przymrozki – w wielu rejonach kraju do -6°C. W ciągu dnia temperatury poszły zdecydowanie w górę i pod koniec tygodnia, w okresie Świąt, sięgały nawet 15-18°C. W centrum kraju nadal było bardzo sucho. Mimo że pojawiły się przelotne opady deszczu, nie zaspokoiły one olbrzymich deficytów wody. Na południu opady raczej przeszkadzały rolnikom w zasiewach.

Rejon południowo-wschodni
Wegetacja ruszyła, ale przymrozki w nocy (nawet do -6°C ) skutecznie utrudniają roślinom pobieranie fosforu i azotu. Rośliny nie są w stanie szybko przeprowadzić procesów fizjologicznych. Na polach zamiast zieleni zaobserwować można odcienie brązu i szarości. System korzeniowy rzepaku jest mocno pobudzony, ale brak jest jakiegokolwiek przyrostu pąka głównego. Jęczmień ozimy znika z pól, mimo że jeszcze niedawno dobrze rokował, co skutkuje decyzjami o jego przesiewie. Groch i łubin zostały już zasiane.

Zasiano już także owies, pszenicę i pszenżyto jare. Jęczmień jary zostanie wysiany w kolejnym tygodniu, natomiast za około 2-3 tygodnie rolnicy rozpoczną siewy rzepaku jarego. Nie wszędzie wykonano zabiegi doglebowe – będą one zrobione maksymalnie przedwschodowo.

 

Sytuacja na terenie Żuław, Powiśla i Warmii
Obecnie rolnicy w rejonie Żuław są w trakcie przesiewania pszenic ozimych i rzepaków. Rejon Braniewa jest jeszcze przed przesiewaniem ze względu na trudniejsze warunki glebowe (za mokro). Rolnicy jako rośliny następcze sieją: pszenicę jarą, owies, bobik. Tam, gdzie działają zakłady przetwórcze, zwiększono areały uprawy buraków cukrowych, zielonego groszku, fasoli szparagowej oraz kukurydzy cukrowej.

W miniony weekend wystąpiły opady deszczu, dzięki którym można już zaobserwować regenerowanie się plantacji, które zostały mocno uszkodzone przez zimę. Rolnicy zdecydowali się na ponowne zasilenie tych plantacji azotem – zostało wysiane dodatkowo ok. 40 – 50 kg N/ha w postaci saletry amonowej.

Sytuacja na Warmii i Mazurach
Bardzo słaby stan ozimin oraz mróz sięgający -6°C utrudnia regenerację upraw. W większości gospodarstw wysiano bobowate, a w niektórych gospodarstwach buraki cukrowe.


Polska południowo-zachodnia
W tej części kraju tydzień upłynął również pracowicie. Stosowano drugie dawki azotu na rzepak, wysiewano jęczmień jary oraz bobik. Pogoda była raczej zmienna z przelotnymi opadami. Rzepak wkracza w fazę rozwojową odpowiednią do rozpoczęcia zabiegów regulacyjnych, choć temperatury jeszcze są zbyt niskie. Wraz ze wzrostem temperatury można spodziewać się również nalotu szkodników, zatem czas najwyższy na wystawienie żółtych naczynek. WIORiN w Świdnicy wydał już komunikat o zagrożeniu roślin suchą zgnilizną kapustnych.

Rejon Kujaw
Na Kujawach wzrost temperatur obudził plantacje rzepaku, które w ostatnim tygodniu zaczęły się znacząco regenerować. Wiele plantacji, które wcześniej nie rokowały dobrze, w tej chwili dostało drugą szansę. Oczywiście ich stan nie jest w pełni satysfakcjonujący, ale wielu rolników zastanawia się, czy ponosić dodatkowe koszty przesiewu, czy zadowolić się obecnym potencjałem.

Gorzej wygląda sytuacja z pszenicą ozimą. Co prawda zaczęła się zielenić na polach, natomiast jeszcze daleko do poziomu zadowolenia. Z pewnością na pozostawionych plantacjach zabraknie rozkrzewień, a co za tym idzie – obsada kłosów będzie słaba. Dodatkowym problemem jest silnie przemarznięty system korzeniowy w tych uprawach, który co prawda się regeneruje, ale z pewnością nie uzyska już pełnej wydolności. W lepszym stanie są plantacje pszenżyta, które również ucierpiały, ale regenerują się dość dobrze.

Zbliża się czas podejmowania ostatecznych decyzji co do pozostawienia uszkodzonych upraw ozimych lub ich ewentualnej likwidacji. W nadchodzącym tygodniu jeszcze można wysiewać zboża jare oraz rzepak jary, który będzie pojawiać się w miejsce likwidowanych plantacji rzepaku ozimego. Jako alternatywę rekomendujemy jęczmień jary Flavour albo Conchita, owies bezłuskowy Nagus lub pszenżyto Legalo, a także nasiona rzepaku jarego Delight F1.

Wraz ze wzrostem temperatur ważna jest również regeneracja osłabionych po zimie roślin – na temat naszych propozycji można poczytać w poprzednich raportach (link, link). Warto również przy okazji zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się szkodniki oraz pomyśleć o zabiegu fungicydowym T0. O propozycje rozwiązań w zakresie ochrony insektycydowej warto zapytać naszych przedstawicieli. Z myślą o klientach przygotowaliśmy pewne i sprawdzone rozwiązania – w uprawach rzepaku Rzepak insekt Plus, natomiast w uprawach zbożowych Rapid Progress.

 

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. 

Poprzedni artykuł
„Przez innowacyjność do sukcesu” - podsumowanie
route_baner
Następny artykuł
Pora na PAKI! Kwietniowe promocje w Programie Partnerskim Agrii