Raport Agrii o stanie upraw – tydzień 11 / 2016

Przedstawiamy drugi raport o stanie upraw polowych rzepaków oraz zbóż w Polsce. Zamieszczona poniżej treść jest jedynie przeglądem sytuacji z wielu regionów kraju i nie należy jej traktować jako kompleksowej informacji z każdej gminy i/lub gospodarstwa.

Ogólna sytuacja pogodowa

Warunki pogodowe mijającego tygodnia nie oszczędziły żadnego rejonu Polski. Amplitudy temperatur wahały się od -8°C do 7°C w dzień. W czwartek i piątek na Dolnym Śląsku w ciągu dnia odnotowywano nawet do 13°C. Na Warmii, Polsce południowo-wschodniej i zachodniej pojawiły się opady śniegu (2-10 cm), które po około 2 dniach znikały z pól. Warunki te spowalniają regenerację uszkodzonych roślin.

Stan upraw

W rejonie Kujaw mijający tydzień upłynął pod znakiem zasiewów zbóż jarych i roślin bobowatych. O ile dwa tygodnie temu w rejonie tym sporo plantacji rokowało nadzieję na przetrwanie, to ich aktualny stan nie pozostawia już złudzeń co do konieczności ich przesiewu lub zaorania. Wciąż trudno określić, czy lepiej przezimowały rzepaki, czy też zboża. Nadal mamy do czynienia z niedostateczną polową pojemnością wodną (fot. 1), co rodzi obawy o przebieg wegetacji. W Polsce północno-zachodniej, na plantacjach z rzepakiem w dobrej kondycji, aplikowano już drugą dawkę azotu.

W dobrej kondycji są plantacje rzepaków zasianych w technologii uprawy pasowej (fot. 2). Zimowanie rzepaków w tych przypadkach często jest lepsze niż na porównywalnych plantacjach w systemie uprawy tradycyjnej.

Bardzo dobrym przezimowaniem charakteryzuje się półkarłowa odmiana rzepaku Secure w doświadczeniach w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) (fot. 3) i Bałcynach (woj. warmińsko-mazurskie).

 

 

W rejonie Żuław przesiewano pszenice ozime i rzepaki. Rejon Braniewa ze względu na trudniejsze warunki glebowe (zbyt mokro) jest jeszcze przed przesiewaniem. Jako rośliny następcze rolnicy sieją najczęściej: pszenice jare, owies oraz bobik. Tam, gdzie działają zakłady przetwórcze, zwiększono areały uprawy buraków cukrowych, zielonego groszku, fasoli szparagowej oraz kukurydzy cukrowej.

W miniony weekend w niektórych regionach padał deszcz, dzięki czemu można już zaobserwować regenerację roślin. Rolnicy zdecydowali się na ponowne zasilenie upraw azotem. Zastosowano na nich dodatkowo ok. 40-50 kg N/ha w postaci saletry amonowej.

Na Warmii i Mazurach stan wielu plantacji jest nadal niezadowalający. W południowej części Warmii po kolejnej lustracji (fot. 4) rozpoczęły się kolejne likwidacje. Najczęstszym wyborem uprawy po likwidacji dotychczasowych zasiewów zbóż i rzepaku są: pszenica, jęczmień, kukurydza , rzepak jary, bobik, groch i łubiny. Rozpoczęto już aplikację drugiej dawki azotu w rzepaku w dawce 60-70 kg N/ha.

 

Różnice pogodowe pomiędzy regionami odzwierciedlają fotografie tej samej odmiany pszenicy ozimej Kilimanjaro (fot. 5 i 6) z powiatu ostródzkiego (woj. warmińsko-mazurskie) oraz wrzesińskiego (woj. wielkopolskie) (fot. 7 i 8), wysiewanej w obu lokalizacjach w dniu 25.09.2015 w ilości 360 ziaren/m2. Zdjęcia wykonano w dniach 16-17.03.2016.


W Polsce południowo-wschodniej zakończono pierwsze siewy nawozów azotowych. Rzadko zapadają decyzje o wykonaniu orki na plantacjach, które nie przetrwały niekorzystnej pogody. Dylematy rolników w tym zakresie skłaniają większość z nich do przesiewów. Wybór pada głównie na zboża jare oraz rośliny strączkowe.

Na załączonych fotografiach (fot. 9 i 10) z powiatu krośnieńskiego (Żarnowiec) przedstawiono odmianę Cubus. Materiał niekwalifikowany zaprawiony zaprawą Baytan Trio znajduje się po lewej, natomiast materiał kwalifikowany zaprawiony Premis Professional – po prawej. Obie odmiany były wysiane 06.10.2015 w ilości 350 ziaren/m2. Obsada roślin w dniu 17.03.2016 wynosiła odpowiednio 176 roślin/m2 oraz 300 roślin/m2 dla kwalifikatu.


W tej samej lokalizacji dokonano oceny przezimowania odmiany pszenicy ozimej Premio. W dniu 01.02.2016 plantacja nie rokowała dobrego przezimowania (fot. 11). Zdjęcie wykonane 17.03.2016 wskazuje na regenerację odmiany (fot. 12).


Przesiewy upraw rodzą pytania o następstwo roślin po jesiennych zabiegach herbicydowych na plantacjach zbóż i rzepaku. Warto upewnić się, czy wybór rośliny następczej jest właściwy, aby nie popełnić błędu i nie doprowadzić do kolejnych strat.

Aktualny wybór odmian z oferty Agrii

Zainteresowanie kwalifikowanym materiałem siewnym tej wiosny jest duże, zwłaszcza w odniesieniu do zbóż jarych. Spośród nich najbardziej deficytowym gatunkiem jest pszenica jara. W naszej ofercie znajdują się jeszcze niewielka ilość jęczmienia jarego Flavour oraz Conchita, a także owies nagi Nagus oraz doskonała odmiana pszenżyta Legalo.

Tradycyjnie przełom marca oraz kwietnia to ostatni moment na wybór właściwego mieszańca kukurydzy. W tym okresie największą popularnością cieszyły się zawsze mieszańce z pogranicza grupy wczesnej i średniowczesnej. Flagowe odmiany kukurydzy Agrii z tej grupy wczesności to Chavoxx oraz Palazzo, które wielokrotnie potwierdziły swoją jakość plonem o wysokich parametrach.

Przypominamy również o trwałych użytkach zielonych (TUZ). Mroźna zima w wielu przypadkach dopełniła jedynie formalności, bo zły stan TUZ-ów w największym stopniu spowodowany był falą lipcowych i sierpniowych upałów 2015, po których najbardziej wartościowe gatunki wyschły i wypadły z runi. Ich miejsce w większości przypadków zastąpiły chwasty, z reguły lepiej przystosowane do tak ekstremalnych warunków. Warto zatem tej wiosny pomyśleć o renowacji zdegradowanych użytków zielonych. W ofercie Agrii znajduje się specjalna linia mieszanek pastewnych, skomponowanych przez znaną i cenioną firmę Barenbrug. Mieszanki: Uszata, Rogata, Bycza, Mleczna oraz Łaciata są bardzo zróżnicowane pod względem składu gatunkowego, jak również przeznaczenia. Doradcy Agrii z przyjemnością pomogą w wyborze właściwej mieszanki, dostosowanej do konkretnej sytuacji i oczekiwań rolnika.

Regeneracja upraw za pomocą nawozów dolistnych – rzepak i zboża

Zachęcamy do nawożenia mobilizującego rośliny rzepaku ozimego i zbóż do szybkiej regeneracji za pomocą nawozów dolistnych typu Foliq oraz preparatów o właściwościach biostymulacyjnych. Należą do nich:
FoliQ Aminovigor – nawóz dolistny bogaty w aminokwasy i mikroelementy
FoliQ Ascovigor – nawóz dolistny zawierający wyciąg z alg morskich Ascophyllum nodosum
Nutri-Phite PGA – nawóz dolisnty zawierający szybko działający fosfonian oraz pyroglutaminian, który odpowiada za zwiększenie intensywności fotosyntezy i lepsze wykorzystanie azotanów przez roślinę.

Szczegóły propozycji aplikacji naszych produktów można znaleźć w Raporcie o stanie upraw: Tydzień 10.

 

***

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. 

Poprzedni artykuł
Stoisko Agrii wyróżnione na Targach AGROTECH!
route_baner
Następny artykuł
„Przez innowacyjność do sukcesu” - podsumowanie