26.07.2018r

Podsumowanie Agrii Demo 2018

W ubiegłym miesiącu dobiegł końca tegoroczny projekt Agrii Demo, zapoczątkowany jesienią 2017 roku. Zgodnie z jego założeniami, na wydzielonych polach, które stanowią część funkcjonujących gospodarstw rolnych klientów Agrii, zastosowano opracowane przez nas technologie uprawy zbóż i rzepaku, uwzględniające różne warianty agrotechniki. Nadszedł czas podsumowań Agrii Demo Tour 2018!

Projekt obejmował 19 pól rozsianych po całej Polsce. Zgodnie z założonym harmonogramem, na przełomie maja i czerwca w poszczególnych lokalizacjach odbyły się spotkania z naszymi klientami. Każde spotkanie składało się zarówno z części ściśle merytorycznej, związanej z problematyką uprawy i specyfiką danego gospodarstwa, jak i części demonstracyjnej. Wraz z zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, staraliśmy się nie tylko odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące wybranych elementów agrotechniki upraw, ale i pokazać realną oraz skuteczną stronę niektórych rozwiązań.

Tegoroczną edycję rozpoczął majowy zjazd w Pągowie (woj. dolnośląskie). Zaproszeni rolnicy mogli zapoznać się z naszymi rekomendacjami dot. uprawy rzepaku ozimego DK Exsor, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zastosowanie do zabiegów chemicznych kondycjonerów wody. Ogromną wiedzą i doświadczeniem służył zaproszony dr Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W jednej z kolejnych lokalizacji, Rokitnie (woj. lubelskie), poruszona została tematyka problemu zgnilizny twardzikowej, która stanowi ogromne zagrożenie dla upraw i powoduje straty w plonie nawet do 60%. Wykład poprowadził prof. Stanisław Pietr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Profesor przybliżył zebranym charakterystykę grzyba antagonistycznego (coniothyrium minitans), stosowanego do zwalczania zgnilizny w ochronie biologicznej.

Z kolei w Warnicach (woj. zachodniopomorskie) rozmawialiśmy o ekspansji wyczyńca polnego. Gość Colin LIoyd, podzielił się z nami wiedzą na temat walki z tym problemem zarówno w Polsce, jak i w Europie. Spotkanie to cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Warto wiedzieć, że wyczyniec polny nie stanowi zagrożenia na terenie całego kraju, ale preferuje określone rodzaje gleb, szczególności trudne i wilgotne. Niestety na wielu polach chwast ten wykazuje wysoką odporność na herbicydy, dlatego konieczne jest poszukiwanie innych, niechemicznych metod jego zwalczania, które pomogą uporać się z problemem.

Na zakończenie edycji Agrii Demo Tour 2018, wybraliśmy się do PSD i RZD Winnej Góry, gdzie mogliśmy obserwować kilka odmian rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Dodatkowo, na całej powierzchni demonstracyjnej, zostały zastosowane nawozy posypowe Super N oraz Dalmag S. Dyskusja na temat skuteczności zastosowanej technologii przy udziale specjalistów z IOR przyciągnęła bardzo liczne grono rolników.

Oprócz wspomnianych wyżej lokalizacji, odwiedziliśmy również między innymi Sapiężyń, Jeńki, Bartoszyce, Przyszowice, Mieniany czy Gościejewo. Na każdym ze spotkań demonstrowaliśmy także działanie kondycjonera Bufor X na tle produktu porównawczego, a dodatkową atrakcją było zaprezentowanie projektu wdrożeniowego Agrii Digital, z którego korzystaliśmy w trakcie sezonu wegetacyjnego na każdej z tych plantacji. Pozwalał on nam m.in. na monitorowanie biomasy w okresie wegetacyjnym.

W tegoroczny projekt Agrii Demo było zaangażowanych wiele osób. Wybrane lokalizacje odwiedziło łącznie ponad 1 000 rolników, którzy na własne oczy mogli przekonać się, jak prezentują się efekty działania produktów rekomendowanych przez Agrii. Mamy nadzieję, że kolejne edycje projektu będą cieszyć się jeszcze większą widownią.

Poprzedni artykuł
Raport upraw - jagodowe, tydzień 29 (2018)
route_baner
Następny artykuł
Najnowszy katalog zbóż ozimych 2018