29.06.2018r

Otworzyliśmy najnowocześniejszy w Europie Zakład Produkcji Nasiennej!

20 czerwca 2018 r. był dla nas dniem szczególnym – po blisko 16 miesiącach budowy, otworzyliśmy oficjalnie Zakład Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim. Dzięki inwestycji wartej blisko 30 mln złotych, Agrii będzie dysponowało najnowocześniejszą w Europie linią do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Obok nasion opatrzonych marką Nasiona Dalgety, w zakładzie będą wytwarzane także innowacyjne nawozy otoczkowane Agrii, a obiekt będzie jednocześnie pełnił funkcję jednego z najważniejszych centrów logistycznych firmy.

Huczne otwarcie

W oficjalnym otwarciu fabryki brali udział nie tylko pracownicy, ale i zaproszeni na tę okazję goście, którzy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Zwiedzanie fabryki z przewodnikami, stoiska targowe, zabawa przy Maszynie Goldberga i wspólne układanie mozaiki, to tylko niektóre z nich.

20 czerwca zakończyliśmy również tegoroczną edycję Agrii Demo – ostatnie spotkanie odbyło się w Brześciu Kujawskim, tuż obok Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie zaproszone osoby mogły zwiedzać demonstracyjne poletka i przekonać się na własne oczy, jak prezentują się oferowane przez nas uprawy na żywo.

Tuż po przemowach i oficjalnym przecięciu wstęgi, goście mogli podziwiać powietrzne akrobacje tancerek na szarfach oraz występ niezwykle pięknej i utalentowanej skrzypaczki Agnes Violin, która swoją grą dwukrotnie umiliła czas podczas tego spotkania. Recital muzyczny spodobał się publiczności tak bardzo, że artystka została wywołana na bis.

Całość zwieńczyła uroczysta kolacja i deser – występ zespołu Zakopower, który swoim repertuarem zachęcił wielu gości do tańca i zabawy.

 

Zakład Produkcji Nasiennej w liczbach

Powstała w Aleksandrowie Kujawskim fabryka ma powierzchnię 12.000 m2 i wydajność 900 ton na dobę. W zakładzie znajdują się dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego – jedna o wysokiej wydajności, druga przeznaczona do gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania firmy Cimbria, Westrup oraz Bühler.

W procesie produkcji wykorzystywane są także stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, pozwalające na pełną eliminację nie tylko pośladu, ale także wszelkich innych niepożądanych zanieczyszczeń, w tym także sporyszu.

W zakładzie będzie produkowany materiał siewny pieczołowicie wyselekcjonowanych odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety. W standardzie nasiona są zaprawiane z zastosowaniem polimeru, dzięki któremu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzana na ziarniaku, zapewniając skuteczniejszą jego ochronę. W przypadku produkcji większości nasion, w trakcie zaprawiania na ziarniak nanoszony będzie także nawóz donasienny, który jest źródłem łatwo dostępnego fosforu, niezbędnego do stymulowania intensywnego rozwoju systemu korzeniowego. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest też pełna aspiracja, czyli odpylanie, pozwalające zapewnić najwyższą jakość produkcji.

Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne z 3 analitykami.  Oprócz nich, Agrii zatrudnia także kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów polowych i próbobiorców, nadzorujących reprodukcję materiału siewnego w starannie wyselekcjonowanych gospodarstwach rozproszonych po całym kraju.

Na terenie obiektu znajduje się także wysoce precyzyjna linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 ton na godzinę, z automatycznym układem mieszającym, transportującym i pakującym. Wytwarzane na niej są nawozy doglebowe Agrii: Super N oraz ABS Canola i ABS Corn.

Nawóz Super N zaopatrzony jest w specjalną powłokę, zabezpieczającą przed stratami azotu w wyniku niekorzystnych przemian w glebie. Technologia ABS P wykorzystywana w przypadku nawozów ABS Canola i Corn, zapobiega stratom fosforu i zapewnia jego dostępność w przyswajalnej przez rośliny formie w trakcie wegetacji.

To nie wszystko! Części produkcyjnej towarzyszą także: część biurowa, obszerny i nowoczesny magazyn wyrobów gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 tys. miejsc paletowych, który spełnia najwyższe wymogi dot. bezpieczeństwa. Zaopatrzony jest w śluzę przed wejściem i ulokowany w niecce o głębokości 1 m.

Cały obiekt został zbudowany z dużą dbałością o aspekty środowiskowe. Zachowano 3.000 m2 powierzchni biologicznie czynnej z elementami zielonej architektury. Ciekawostką jest umieszczenie na elewacji budynku budek lęgowych dla bytujących w tym regionie, chronionych gatunków ptaków.

 

Agrii Polska

Agrii powstała w 2015 r. z połączenia Dalgety Agra Polska i Grupy Kazgod, które działały w Polsce od lat dziewięćdziesiątych XX w. Obecnie firma jest wiceliderem w branży zaopatrzenia rolnictwa w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Jest też największym wśród firm dystrybucyjnych graczem na rynku skupu zbóż.

Na liście 500 Największych Firm Rzeczpospolitej z 2017 r. Agrii znalazło się w połowie trzeciej setki. Firma zatrudnia blisko 300 pracowników, z czego około 60 znajduje zatrudnienie w nowym zakładzie w Aleksandrowie Kujawskim.

Poprzedni artykuł
Raport upraw – tydzień 24 (2018)
route_baner
Następny artykuł
Raport upraw - jagodowe, tydzień 29 (2018)