12.08.2020r

Finał AGRII DEMO, czyli wspólne żniwa Agrii Polska & Agro-Masz

6 sierpnia br. w siedzibie firmy AGRO-MASZ w Strzelcach Małych odbyło się wydarzenie, będące zwieńczeniem projektu AGRII DEMO. Skoszono 6 odmian rzepaku na 3 poletkach, a następnie dokonano precyzyjnych pomiarów.  Wyniki plonowania są zadowalające. 

Projekt Agrii Demo obejmuje 10 lokalizacji polowych. Na ich przykładzie podjęto próbę analizowania i rozwiązania problemów, z którymi borykają się rolnicy w czasie sezonu wegetacyjnego. Tematyka jest bardzo różnorodna, zaczynając od nawożenia po technologie uprawy z jednoczesnym naciskiem na produkty, które stosujemy w trakcie uprawy i wzrostu roślin.

W Strzelcach Małych, wspólnie z firmą Agro-Masz, Agrii Polska zainicjowała rozbudowane doświadczenie polowe, podczas którego mogliśmy obserwować różnice w trzech technologiach uprawy aż sześciu odmian Nasion Dalgety z portfolio AGRII, tj. Strip till, uproszczona i tradycyjna. Przez cały okres wegetacyjny można było analizować różnice we wzroście i rozwoju w poszczególnych uprawach jak w odmianach. Wszystkie lokalizacje Agrii Demo zostały objęte wsparciem platformy Rhiza, która służy do zarządzania uprawą, co pozwoliło na możliwość analizy m.in. ilość i rozkład opadów przez okres wegetacyjny. Wyniki plonowania wskazują na istotną różnicę w plonowaniu, w zależności od uprawy, co więcej w obszarze odmian zaobserwować można zmianę w plonowaniu. Taki rezultat obserwacji, stanowi bardzo istotną informację dla praktyków rolniczych, którzy planują zmiany w parku maszynowym. Na uwagę zasługuje również fakt, iż odmiany które były dobrane do doświadczenia pokazały się z bardzo korzystnej strony. Należy podkreślić, że 5 odmian Nasion Dalgety (Tigris, DK Exor, ES Barocco, LG Aniston, ES Cramberio) to popularne odmiany mieszańcowe, a szósta to odmiana liniowa: ES Fuego. W całości odmiany były traktowane taką samą technologią produktową z naszego portfolio. Norma wysiewu dla odmian mieszańcowych to 50 nasion na m2 i odmiana liniowa 60 nasion/m2.

Schemat doświadczenia, Strzelce Małe

Przez cały sezon wegetacji obserwowaliśmy warunki pogodowe za pomocą platformy Rhiza. Poniżej, zaprezentowano ilość opadów od momenty siewu do zbioru i porównanie z poprzednim okresem wegetacji: 515mm za ten rok uprawy.

Mimo niedoskonałej jakości gleby, jaka występuję w środkowej Polsce, wynik dla naszych odmian ES FUEGO i BAROCCO jest bardzo dobry i wyniósł 4,3. Podczas wydarzenia gościliśmy przedstawicieli najważniejszych magazynów rolniczych w kraju. Relacje video z wydarzenia będzie mogli zobaczyć już wkrótce na naszych kanał społecznościowych.

Poprzedni artykuł
Konkurs na Nawozy Dominator
route_baner
Następny artykuł
Nasiona Dalgety - dlaczego tylko w oryginalnych workach?