Doświadczenie, które procentuje

Przy podejmowaniu decyzji o nawożeniu dolistnym należy pamiętać, że najlepsze dla kondycji roślin jest niedopuszczenie do wystąpienia objawów niedoborów. Nasze zalecenia dotyczące nawożenia nalistnego młodych roślin służą umożliwieniu im osiągnięcia odpowiedniej budowy, dobrej zdrowotności i wystarczającego przygotowania do zimy.

Późne lato i początek jesieni to okres zasiewów rzepaku i zbóż ozimych. Od momentu siewu plantatorzy ścigają się z czasem, aby zapewnić roślinom warunki do osiągnięcia optymalnej fazy rozwoju przed wejściem w okres spoczynku zimowego. Rośliny w tym czasie powinny zbudować odpowiednio głęboki, dobrze rozbudowany system korzeniowy. Rzepak powinien przygotować rozetę składającą się z 4-5 par liści, z dobrze rozbudowaną szyjką korzeniową, a zboża wytworzyć mocny węzeł krzewienia i kilka źdźbeł.

Kluczowymi makroelementami podczas jesieni są szczególnie fosfor i azot. Podobnie jak potas i siarkę, należy dostarczyć je roślinie przez bilansowane nawożenie mineralne. Natomiast nawożenie dolistne jest szczególnie zalecane w okresie stresu abiotycznego wywołanego np. nadmiarem wody, czy niskimi temperaturami. Wśród mikroskładników najważniejsze jest dostarczenie roślinom manganu, boru, cynku i miedzi. Pierwiastki te odpowiadają za właściwy przebieg fotosyntezy i odpowiedni wzrost roślin oraz kontrolują i aktywują hormony roślinne (głównie auksyny, które pobudzają wzrost roślin i rozwój podłużny systemu korzeniowego). Miedź, mangan i bor są ważne we właściwym przebiegu metabolizmu azotu – jego pobierania i przemian w roślinie. Cynk i bor są kluczowe dla zapewnienia optymalnego pobierania składników mineralnych. Bor bierze także udział w transporcie cukrów i budowie systemu korzeniowego, a cynk ma znaczenie w prawidłowej gospodarce fosforem przez roślinę. Mangan i miedź odgrywają znaczącą rolę w ograniczeniu podatności roślin na infekcję zgorzelą podstawy źdźbła i mączniaka prawdziwego zbóż.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu roślin, rekomendujemy jesienne stosowanie nawozów krystalicznych Agrii: FoliQ CuMnS Plus w dawce 1,5kg/ha w zbożach i FoliQ BorMnS w dawce 2kg/ha w rzepaku. Odżywianie dolistne rzepaku uzupełniamy płynnym FoliQ Bor w dawce 1,5 l/ha. W celu przeciwdziałaniu stresom abiotycznym i uzupełnieniu nawożenia mineralnego w zbożach oraz rzepaku rekomendujemy krystaliczny FoliQ MagSKop w dawce 2-3kg/ha i zawiesinowe FoliQ Mikromix w dawce 0,5-1 l/ha oraz FoliQ Makro PK 22 – z mikroelementami, w dawce 2-3 l/ha. Dobrym sposobem na uzupełnienie siarki jest Power S (nawóz zwierający zmikronizowaną siarkę) aplikowany w dawce 2 – 4 l/ha.

Sprawdź nasze programy jesiennego nawożenia dla zbóż ozimych i rzepaku:

Poprzedni artykuł
Raport sadowniczy - sierpień
route_baner
Następny artykuł
Prosto z budowy: Inwestycja w Aleksandrowie cz. 10